english version

Skąd pobrać darmowe zdjęcia na stronę internetową?

Często spotykamy się z sytuacją, gdy wpis na Facebooku wymaga uzupełnienia odpowiednio dobranym obrazem. Również trudno wyobrazić sobie artykuł na bloga bez atrakcyjnej grafiki. Jak legalnie pozyskać obrazy do wykorzystania na swojej stronie internetowej czy profilach społecznościowych? Gdzie znaleźć darmowe grafiki do wykorzystania? Zapraszamy do lektury.

Większość obrazów i grafik, które można znaleźć na przykład w wyszukiwarce Google, jest objęta prawami autorskimi. Bez zgody autora, kopiowanie wykorzystywanie ich jest niedozwolone!

Czy pobieranie grafik z Internetu jest legalne?

To zależy. Wszystko zależy od źródła. Jeśli korzystasz z wyszukiwarki grafik, takiej jak Google Grafika i pobierasz zdjęcia, które nie są przeznaczone do swobodnego kopiowania, to umieszczając je na swojej stronie, łamiesz prawa autorskie.

google grafika

fot. Google Grafika

Z pomocą przychodzą… darmowe banki zdjęć

Na szczęście istnieje wiele tzw. banków zasobów graficznych, które udostępniają obrazy, ikony, wektory itp. do użytku na własne potrzeby. Mają one różne zasady działania, oferując zarówno rozwiązania płatne, jak i darmowe. Warunki korzystania z tych zasobów czasami są wyraźnie widoczne od razu, a czasem wymagają dogłębnego zapoznania się z regulaminem serwisu. Zanim skorzystamy, warto zrozumieć, skąd można pobierać darmowe zdjęcia i na jakich warunkach.

W bankach zasobów graficznych znajdziemy obrazy płatne, które wymagają zakupu licencji, oraz darmowe obrazy objęte licencją CC0 lub innymi.

pixabay tresc

fot. pixabay.com

Przykładowe podsumowanie licencji Pixabay

Istotne jest zwrócenie uwagi na to, czy w przypadku pobrania i opublikowania danej grafiki konieczne jest podanie źródła i autora. Jeśli tak, koniecznie należy to uczynić, aby korzystanie z obrazu odbywało się w zgodzie z prawem. Przed pobraniem obrazu warto dokładnie zapoznać się z regulaminem serwisu oraz warunkami udostępniania fotografii.

5 popularnych banków zdjęć

Istnieje mnóstwo serwisów, które oferują darmowe zdjęcia. Każdy z nich ma swoje określone zasady pobierania, o czym warto pamiętać.

Warto także przypomnieć, że informacje dotyczące dostosowywania zdjęć do wymogów publikacji na blogu oraz ich prawidłowego umieszczania w treści opisaliśmy w artykule Jak zmniejszyć rozmiar obrazów na stronie internetowej?

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Chętnie pomożemy Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, mailowo lub wypełniając formularz kontaktowy.

Skontaktuj się